Staff List

Marcia Anglesey

Life Skills Paraeducator

Joe Ansingh

Language Arts Teacher

Nicole Atkinson

SLP

Annette Barnes

Science Teacher

Martha Barragan

ELL Paraeducator

Kristin Beatte

Business Education Teacher

Elaine Beswick

Paraeducator

Laura Bisel

Life Skills Paraeducator

Tim Bisson

Social Studies Teacher

Heather Bjorge

Mathematics Teacher

Rebecca Blanc

Special Education Teacher

Marianne Bloxham

Life Skills Paraeducator

Ashley Boneck

Paraeducator

Amanda Brakebill

Psychologist

Dave Brown

P.E Teacher

Melissa Busalpa

Science Teacher

Mike Christman

Assistant Principal

(509) 222-7205

Kathryn Clawson

Science Teacher

Christine Clem

Assistant Principal

509-222-7223

Ce'Kedra Cole

GEAR UP

Laurie Cowgill

Counselor P-Z

(509) 222-6630

Tami Crider

Consumer Ed/ Computer Applications

Kym David

P.E. Teacher

Steve Davis

Social Studies Teacher

Bill Deatherage

Paraeducator

Sara Dennison

Mathematics Teacher

Rama Devagupta

Biology Teacher

Jamie Downing

Language Arts Teacher

Phill Dron

Social Studies Teacher

Robert Edrington

Materials Science/Engineering Teacher

Melissa Edrington

Chemistry Teacher

Sherice Eissens

Life Skills Paraeducator

Angela Escobar

Special Education Teacher

Alondra Espinoza

Bilingual Advocate

Laurie Evans

Chorus

Ryan Ferguson

Assistant Principal

509-222-7204

Tara Fox

Paraeducator

Elena Garcia

Discipline & Truancy Secretary

Elizabeth Garza

Career Center

509-222-5427

Jason Giancola

Computer Science Teacher

Linda Goetz

Counselor A & Special Services

(509) 222-5638

Kelley Greenhalgh

Special Education Teacher

Arlie Gridley

Security

Tricia Haggard

Language Arts Teacher

Molly Hamaker-Teals

Principal

(509) 222-7206

Chuck Hamaker-Teals

Social Studies Teacher

Monica Harper

Nutrition Services

Peggy Harris

Principal's Secretary

(509) 222-6577

Mirzeta Hasanovic

Nutrition Services

Nicole Hatcher

Mathematics Teacher

Lance Hattemer

Mathematics Teacher

Laura Hester

Mathematics Teacher

Jennifer Hilbert

Art Teacher

Kristina Hocking

ELL / Language Arts Teacher

Tyler Hogg

Soc. Studies / English Teacher

Randy Hoover

Science Teacher

Niki Hughey

Paraeducator

Dave Hurst

Mathematics Teacher

Steve Isley

Social Studies Teacher

Midge Jackson

Paraeducator

Matt Johnson

Photography & Yearbook

Mark Julson

Science Teacher

Chris Kenoyer

Language Arts Teacher

Marisha Keszler

Special Education Paraeducator

Nadia Klinginsmith

Secretary

(509) 222-6597

Julie Klinginsmith

Paraeducator

Kelly Koci

Business Education Teacher

Susan Krueger

Paraeducator

Kendra Ledford

Family/Consumer Science Teacher

Derrek Lete

Special Education Teacher

Scott Loar

Success Coordinator

509-222-6320

Cassandra Loffler

Language Arts Teacher

Cambri Longaker

Mathematics Teacher

Rebecca Maag

Mathematics Teacher

Yesenia Madrigal

Attendance Secretary

509-222-7208

Naomi Marceau

Paraeducator

Delphene Martindale

Nutrition Services

Luis Martinez

Custodian

Patrick Matthes

World Languages Teacher

Sharon McCue

Sign Language Teacher

Mary McDowell

Library Secretary

Michelle McGetrick

Nurse

509-222-7203

Alejandro Mendoza

Custodian

Jackie Morfeld

Paraeducator

Nick Mutrux

Security

Karen Nagle

World Languages Teacher

Chris Neese-Blackman

Special Education Teacher

Shayla Nelson

P.E. Teacher

Tammy Neslin

Science Teacher

Mary Nett

Special Education Teacher

Dave Ohlmeier

Mathematics Teacher

Debra Overcash

Paraeducator

Bryce Overholt

ELL Paraeducator

Lisa Page

Science Teacher

Olga Parulkar

Registrar

509-222-7209

Kathryn Pedersen

Mathematics Teacher

Sarah Petersen

Life Skills Teacher

Nicole Petersen

English Teacher

Jill Peterson Schroeder

Counselor B-G

(509) 222-5371

Jill Pfeiffer

Mathematics Teacher

Joe Pogacsas

Custodian

Tricia Poole

Activities Secretary

Maria Prieto

Life Skills Teacher

Toni Quackenbush

Data Processor

Ross Ramsey

Social Studies Teacher

Joe Razo

Social Studies Teacher

Elizabeth Redick

Nutrition Services

Stephanie Reid

Cashier

Dana Roberts

Nutrition Services

Tammy Robertson

Paraeducator

Elida Rodriguez

Migrant Graduation Specialist

509-222-5288

Britni Royce

English Teacher

Debra Saari

Intervention Prevention Specialist

Jannette Salisbury

Mathematics Teacher

Martha Sanchez-Raj

World Languages Teacher

Tim Sanders

P.E. Teacher

Cinthia Schneider

Bilingual Advocate

Dana Shook

Attendance Secretary

509-222-5286

Robert Silvan

Life Skills Paraeducator

Geoff Simm

Social Studies Teacher

Phillip Simpson

Instrumental Music Teacher

Michelle Sites

World Languages Teacher

Sheila Smith

World Languages Teacher

Aaron Sonnichsen

Science Teacher

Liz Stiles

Library Media Specialist

Scott Stiles

Library Media Specialist

Isaiah Thompson

Life Skills Paraeducator

Pam Thurman

Paraeducator

DJ Traver

Social Studies Teacher

Andy Troxel

P.E. Teacher

Peggy Valdez

ASB Secretary

509-222-7211

Tony Valdez

SRO

Analiese van den Dikkenberg

Language Arts Teacher

Sandra Van Lanen

Paraeducator

Stacy Vaudrin

Life Skills Paraeducator

Lacey Vidauri

Language Arts Teacher

Jacqueline Warnock

GEAR UP

Kelly Weber

Counselor H-O

(509) 222-6341

Ted Weber

Sports Medicine/Health Teacher

Brandi Wehde

Life Skills Paraeducator

Adam Whited

Custodian

Tim Wood

Assistant Principal, Athletic Director

(509) 222-7207

Kyle Wortley

Language Arts Teacher

Brandon Wright

Custodian

Stephanie Zerba

Family/Consumer Science Teacher

Kevin Zoerb

Life Skills Teacher